Buradasınız : Anasayfa > Boşanma Davaları > Anlaşmalı Boşanma Davası Konusunda Sık Sorulan Sorular

Anlaşmalı Boşanma Davası Konusunda Sık Sorulan Sorular

Eşim ve ben hızlı bir şekilde boşanmak istiyoruz. Nasıl boşanabiliriz?

Anlaşmalı boşanma şartları varsa çok çabuk boşanabilirsiniz. Anlaşmalı boşanma için evliliğin en az 1 yıl sürmüş olması, eşlerin boşanma ve boşanmanın sonuçları üzerinde (tazminat, nafaka, velayet gibi) anlaşarak protokol imzalamış olmaları ve duruşmada hazır bulunmaları gerekir. Genellikle davaların uzun sürdüğü ülkemizde, anlaşmalı boşanma davaları şaşılacak derecede hızlı sonuçlanabilmektedir. Davanın boşanma davaları konusunda deneyimli bir avukat aracılığıyla yürütülmesi halinde evlenmek için harcadığınız zamandan daha kısa bir süre içerisinde boşanmanız mümkün olabilir. Elbette bu hususta mahkemenin iş yükü, uygulaması ve usul işlemlerinin zamanında yerine getirilmesi önemlidir.  

 

Eşimle 1 yıldan az zamandır evliyiz; kaldı ki 1 yıldan uzun zamandır evli olsaydık bile duruşmaya çıkmak istemiyoruz. Boşanmanın sonuçlarında ( tazminat, nafaka, vs. ) anlaştık. Yine de çabuk boşanabilir miyiz?

Bu durumda boşanma davası anlaşmalı boşanma prosedürüne göre açılamayacağından uzun sürebilecektir. Dava, evlilik birliğinin temelinden sarsılması sebebine (TMK 166/1) dayanılarak açılacaktır. Bu durumda davayı açtıktan yaklaşık 6 ay ile 1 yıllık zaman zarfı içinde boşanabilirsiniz. Ancak boşanma davalarında tecrübeli bir avukatın yardımı ile bu sürenin 1-4 ay arasına inmesi de mümkündür. Burada da önemli olan davayı açacağınız mahkemenin iş yükü, uygulaması, usul işlemleri konusunda bilgi ve uygulama titizliğidir. 

 

Boşanma konusunda anlaştık. Ancak boşanmanın sonuçlarında anlaşamadık. İstediğim nafakayı vermezse boşanmam. Çocuğun da bende kalmasını istiyorum. Bu durumda kısa sürede boşanabilir miyim?

Boşanma davasının çabuk neticelenmesinin en önemli şartı, boşanmanın sonuçlarında anlaşmış olmaktır. Yani boşanma iradenizin yanında boşanmanın neticeleri konusunda da herhangi bir ihtilaf bulunmamalıdır. Aksi halde davanız, temyiz aşaması da dâhil olmak üzere (tahmini) 2 yıl sürebilecektir. Bu sürenin daha da uzaması mümkündür.   

 

Eşim yabancı. Eşimin Türk olmaması Türkiye` de boşanmamıza engel mi?

Taraflardan birinin hatta ikisinin de Türk olmaması boşanma davasının Türkiye` de açılmasına engel değildir. Bu konu ile ilgili düzenlemeleri bilirseniz Türkiye` de boşanmanız mümkün olabilecektir. Taraflar yurt dışında ise Türkiye` de avukata vekâlet vererek ( bulundukları yerin konsolosluğundan ) Türkiye` de boşanabilirler. ( Boşanma davası için avukata verilecek vekâletname mutlaka fotoğraflı ve boşanma özel yetkisini havi olmalıdır. Daha önce vermiş olduğunuz herhangi bir dava vekâleti, içinde boşanma yetkisi bulunmuyorsa yeterli olmamaktadır. )

 

Ben eşimle ( Türk ya da yabancı ) yurt dışında Almanya`da boşandım. Türkiye` de de nüfus kaydıma geçmesini istiyorum. Bu konuda ne yapabilirim?

Yurt dışındaki boşanma kararının, Türk mahkemelerince, tanıma veya tenfiz yolu ile Türkiye’de uygulanabilir hale getirilmesi gerekmektedir. Bu konuda daha ayrıntılı bilgi için tanıma ve tenfiz davaları konusundaki açıklamalarımızı okuyabilirsiniz. 

 

Boşandıktan sonra nüfus kaydım ne zaman değişir, bunun için yapmam gereken bir şeyler var mıdır?

Boşanma kararı verildikten ve temyiz edilmeyip kesinleştikten sonra ya da temyiz neticesinde kesinleştikten sonra, yazı işleri müdürü, boşanma ilamını, nüfus müdürlüğüne gönderir. Nüfus müdürlükleri online çalıştıklarından, ilamın kesinleşmesinden kısa bir süre sonra boşanma ilamınız nüfus kaydınıza işlenmiş olacaktır. Bunu herhangi bir yerdeki nüfus müdürlüğünden nüfus kaydı alarak öğrenebilirsiniz. Kararın nüfusa gönderilmesi için herhangi bir talepte bulunmanız ve masraf yapmanız gerekmemektedir. Karar nüfusa geçince yeni nüfus cüzdanınızı muhtemelen 1 gün içinde alabilirsiniz.

 

Boşandıktan sonra nüfus cüzdanımın 'medeni hali' bölümünde ne yazılır?

Eskiden boşanma sonrası nüfus kâğıdında ' dul ' ' boşanmış ' gibi ibareler yer almaktaydı. Artık sadece ' bekâr ' ibaresi yazılmaktadır. Bununla birlikte nüfus kayıt örneği çıkarttığınızda, boşanma statünüz bu kayıtta bir açıklama olarak yer alacaktır.

 

Eşimden ayrılarak başka bir şehirde yaşamaya başladım. Anlaşmalı Boşanma Davasını mutlaka eşimle geçmişte birlikte yaşadığımız şehirde mi açmalıyım?

Anlaşmalı boşanma davasında yetki kesin yetki niteliğinde değildir. Anlaşmalı boşanma davası, tarafları zaten anlaşmış ve yetki konusunda itirazda bulunmayacakları için her yerde açılabilir. Bursa ` da ikamet eden taraflar isterlerse Bursa` nın herhangi bir ilçesinde veya İstanbul`da boşanma davası açabilirler. Özellikle avukat vasıtasıyla takip edilecek davalarda, taraf vekilleri müvekkilleri  nerede ikamet ederlerse etsinler, takip kolaylığı açısından, bürolarına en yakın mahkemede boşanma davası açmayı tercih edeceklerdir.

 

Yaşadığım şehirde ayrı bir aile mahkemesi yok. Davayı mutlaka ayrı aile mahkemelerinin bulunduğu bir şehirde mi açmalıyım?

Canınız küçük bir seyahat istiyorsa bunu da yapabilirsiniz. Ancak aile mahkemelerinin bulunmadığı adliyelerde “ asliye hukuk mahkemeleri ” aile mahkemesi sıfatıyla boşanma başta olmak üzere aile hukukundan doğan tüm davalara bakmaktadırlar.

 

Anlaşmalı Boşanma Davası için Avukat Tutmak Zorunda mıyım?

Hiçbir dava için avukat tutmak zorunda değilsiniz. Tıpkı hafif yada ağır hastalıklarınızda doktora gitmek zorunda olmadığınız gibi. Anlaşmalı boşanma davaları, diğer boşanma davalarına göre kolay sayılsa bile, dava sonucunda verilen karar sahip olunan haklarda değişiklikler yapacağından tarafların bu davayı da avukatları ile yürütmeleri önem arz etmektedir. Anlaşmalı boşanma davalarında taraflarca imzalanarak mahkemece uygun bulunması gereken boşanma protokolü, tarafların karşılıklı olarak boşanma iradelerini açıkladıkları bir belge olmasının yanında boşanmanın velayet, tazminat, nafaka, gibi sonuçları ve mal paylaşımı konusunda çoğu zaman kalıcı hükümler ihtiva eden yazılı bir sözleşmedir. Çiftler boşanma arifesinde, çoğu zaman boşanmanın, mali ve hukuki sonuçları ile değil, bir an önce gerçekleşmesiyle ilgilidirler ve uzman desteği almadan yaptıkları anlaşmadan ileride pişmanlık duyabilirler . Bu nedenle boşanma davasının bir boşanma avukatı tarafından yürütülmesinde büyük fayda vardır. Boşanmanın sorunsuz gerçekleştiğini düşünen taraflar, uzun yıllar sonra bile aslında bazı şeylerin bitmediği veya maalesef her şeyin bittiği gerçeği ile karşılaşabilirler. Bunun dışında boşanma davasında uygulanan usul (prosedürler) diğer davalarda uygulananlardan farklı değildir ve davanın bir avukat tarafından yürütülmesi daha çabuk sonuçlanmasını sağlayacaktır.Avukat Hüseyin Demirbaş - Demirbaş Hukuk Bürosu - Bursa