Buradasınız : Anasayfa > Boşanma Davaları > Boşanma Davası Boşanan Kadının Soyadı

Boşanma Davası Boşanan Kadının Soyadı

Boşanma Davası Boşanan Kadının Soyadı 4721 sayılı Türk Medeni Kanunu`nun 187. maddesine göre Kadın evlenme ile kocasının soyadını alır. Ama kadın isterse, evlendirme memuruna veya daha sonra nüfus memuruna bir dilekçeyle başvurarak önceki (kızlık) soyadını da kocasının soyadı önünde kullanabilir. Eğer kadın daha önce iki soyadı kullanıyorsa, bu haktan sadece bir soyadı için yararlanabilir.

Bunun uygulamasını bir örnekle anlatalım.

Nermin`in soyadı Şan`dır. Nermin Şan nişanlısı Ali Ün ile evlenir ve evlendirme memuruna başvururken kızlık soyadını kullanmak istediğini belirtir. Nermin`in bu istemine uygun olarak aile cüzdanında ve kimlik belgesinde adı nermin şan Ün olarak yazılacaktır. Nermin daha sonra boşansa da isterse bu iki soyadını birlikte taşıyabilir.

Ancak Nermin ilk eşinden boşandıktan sonra Ahmet Yiğit ile evlenirse soyadı nasıl olacaktır?. Nermin evlenmeden önce iki soyadı kullnıyordu. 'Şan - Ün'.Nermin şu anda Ahmet Yiğit ile evli olduğundan Yiğit soyadını doğal olarak alacaktır.   Bunun önüne kızlık soyadını Yani Şan`ı alacaktır ve kimliğinde adı Nermin Şan Yiğit olarak yazılacaktır. 
Bununla birlikte Nermin isterse kızlık soyadını değil boşandığı kocasının soyadını da ikinci evliliğinde kullanabilir. bu durumda adı Nermin Ün Yiğit olacaktır. 
 
Demirbaş Hukuk Bürosu - avukat meral demirbaş