Buradasınız : Anasayfa > Boşanma Davaları > En Çok Hangi Nedene Dayalı Boşanma Davası Açılıyor?

En Çok Hangi Nedene Dayalı Boşanma Davası Açılıyor?

Türkiye`de en çok hangi nedene dayalı olarak boşanma davası açılıyor. Sorunun cevabı Adalet Bakanlığı tarafından açıklanan adli sicil istatistiklerinde var.

Buna göre 2014 yılında Türkiye genelinde açılan 202 017 adet boşanma davasının;

107 586 adedini (yarısından fazlası) genel boşanma nedeni olarak da adlandırdığımız Evlilik Birliğinin Temelinden Sarsılması Nedeni İle açılan (Çekişmeli) boşanma davası oluşturuyor.


İkinci sırada anlaşmalı boşanma davaları var. Buna göre açılan boşanma davalarının yaklaşık üçte biri (88 176 adet ) Evlilik Birliğinin Temelinden Sarsılması Nedeni İle (Anlaşmalı) Boşanma davasından oluşuyor


Özel boşanma nedenlerine dayalı olarak açılan boşanma davalarının toplam dava sayısı içinde %2 civarında kaldığı gözleniyor. Buna göre 2014 yılında açılan davaların sadece

1 088 adedi terk boşanma nedenine ,

912 adedi zina boşanma nedenine,

461 adedi hayata kast, pek kötü ve onur kırıcı davranış nedenine

240 adedi suç işleme ve haysiyetsiz hayat sürme nedenine

178 adedi akıl hastalığı nedenine dayalı olarak açılan boşanma davasıdır.


İstatistiklerde 782 adetle Ortak Hayatın Yeniden Kurulmaması Sebebiyle ve 618 adetle Fiili Ayrılık Nedenine Dayalı boşanma davası ayrı ayrı veriliyorsa da bunların ikisi de aslında aynı davadır. Tek başlık altında verilmesi doğru olurdu.


Bu arada 1 976 adet boşanma davasının da her hangi bir sınıflandırmaya tabi tutulmadığı (birden fazla boşanma nedenine dayanılmış olmasından kaynaklanabilir) ve bunların boşanma davası genel başlığı altında değerlendirildiği görülmektedir.


Avukat Meral Demirbaş – Demirbaş Avukatlık Bürosu Bursa Ocak 2016