Buradasınız : Anasayfa > Boşanma Davaları > İngiliz Boşanma Avukatının Kavgasız Boşanma Konusunda İşe Yaramayacak Önerileri

İngiliz Boşanma Avukatının Kavgasız Boşanma Konusunda İşe Yaramayacak Önerileri

İngiliz Boşanma Avukatının Kavgasız Boşanma Konusunda İşe Yaramayacak Önerileri

Ünlü İngiliz Boşanma Avukatı ` nın Kavgasız Boşanma Konusunda Türklerin işine Yaramayacak Önerileri:

Gazetelerin yabancı dergi ve gazetelerde yayınlanmış, özellikle sosyal konulara ilişkin haberlerden alıntılayıp yayınladıkları yazılarda ileri sürülen görüş ve öneriler,toplumlar arasındaki kültürel farklılıklar nedeniyle okuyucu için bazen işe yaramaz nitelikte olabiliyor.

Bu düşünceye beni Sabah Gazetesi`nin, Guardian`ın, Paul McCartney ile (eski) eşi Heather Mills arasında yaşanan, olaylı boşanma sürecinden esinlenerek hazırladığı “Kavgasız Boşanma Rehberini” alıntılayarak sayfalarına taşıdığı yazıyı okumam oldu.

Kavgasız boşanma rehberinde yer alan önerilerden birinde, kendisi de eşinden 250.000,00 Paound tazminat ödeyerek boşandığı belirtilen boşanma avukatı Jeremy Levison` un yeni evleneceklere yaptığı üç tavsiye yer alıyordu. Levison`un tavsiyeleri, “sakın evlenmeyin,mutlaka evlenecekseniz en az sizin kadar varlıklı biriyle evlenin,evlenmeden önce mutlaka bir evlilik sözleşmesi yapın ve kendinizi garantiye alın” şeklindeydi.

Sakın evlenmeyin önerisi,insanların belli bir yaştan sonra sadece çocuklarının “mürüvvettini” görmek için yaşadıkları ve evliliğin çok önemli bir kurum sayıldığı bir toplumda ne kadar geçerli olabilirdi ki, keza evliliğin “kısmet” kavramıyla özdeşleştiği bir toplumda kaç kişi eşini seçerken varlıklı olması şartını arardı. 

Yazıda,yanlış olarak, evlilik sözleşmesi (zira evliliğin kendisi zaten muayyen şekilde yapılan bir sözleşmedir.) olarak isimlendirilen, eşler arasındaki mal rejimine ilişkin sözleşme, boşanmaya karar verilmesi halinde, özellikle daha varlıklı olan eş yönünden faydalı olabilir. Ama Türk toplumunun evliliğe bakışının batı toplumlarından çok farklı olması nedeniyle, aklından geçse bile mal rejimi sözleşmesi yapmayı nişanlısına önerebilen kişi sayısı batı toplumlarına nazaran oldukça azdır.

Diğer önerileri merak edenler aşağıdaki adresten yazıya konu haberin tamamını okuyabilirler.

http://arsiv.sabah.com.tr/2006/08/20/gny/gny111-20060820-200.html

 

Demirbaş Hukuk Bürosu, Bursa, Avukat Hüseyin Demirbaş